Karlinde Van Arendonk, Odile Van Aanholt 2026 Foto Sailing Energy 1080

Een nieuw begin voor Odile van Aanholt, met dochter Kato op de steiger

30 maart 2026
Watersportverbond

Nog geen twee jaar geleden stond Odile van Aanholt op het hoogste podium van de Olympische Spelen. Samen met Annette Duetz veroverde ze goud in de 49erFX, na jaren van dominantie en wereldtitels. Nu begint een nieuw hoofdstuk: met dochter Kato, zonder Annette, op zoek naar een nieuwe bemanning. Met Los Angeles 2028 als stip op de horizon.

Odile werd moeder. Een heel belangrijke nieuwe rol, naast die van topsporter. Haar leven is veranderd. Maar de ambitie niet. “Het is eigenlijk allemaal best spannend,” zegt ze. “Je denkt tijdens je zwangerschap dat je weet wat er komt. Maar hoe het echt is, ontdek je pas als het zover is.”

De weg terug begon rustig, maar voelt inmiddels weer vertrouwd. “Ik heb weer lucht. Ik kan weer ademen en heb ruimte om het programma op te pakken.”

Ze is nog niet waar ze in Parijs was – dat hoeft ook nog niet. De basis is gelegd. “De kracht komt terug. En ik kan weer bouwen.”

Odile Van Aanholt Annette Duetz Medaille Parijs 2024 World Sailing 1080X720
Odile van Aanholt (re.) en Annette Duetz showen hun medaille in Parijs (foto: World Sailing).

In het Portugese Vilamoura volgde eind 2025 een eerste bevestiging: de tweede plaats in een internationale wedstrijdserie, met twee verschillende bemanningsleden. “Dat gaf vertrouwen.” 

Zeilen als gezin

Topsport en gezinsleven lopen inmiddels door elkaar heen. Samen met partner Bart Lambriex – zelf actief in de wereldtop van de 49er – zoekt Odile naar een ritme waarin alles past. Trainingskampen, wedstrijden en reizen worden georganiseerd met hulp van familie en vrienden.

Voor Odile zit de betekenis in kleine momenten. “Ik voer een keer de haven uit voor een training en Bart stond op de steiger met Kato op zijn arm te zwaaien. Dan denk je: dit lukt ons gewoon.”

Het moederschap heeft Odile haar perspectief veranderd. “Als je uit de boot stapt, begint het eigenlijk pas. Dan ben je moeder. En dat is ook topsport,” zegt ze lachend.

De balans is anders. Scherper ook. “Ik lever misschien wat procenten in richting Los Angeles. Maar ik win ook iets: focus. Je hebt geen tijd meer voor afleiding.”

Anne De Kort, Karlinde Van Arendonk, Odile Van Aanholt, Marissa Ijben Foto Lucschmitz WSV 1080X720
V.l.n.r. Anne de Kort, Karlinde van Arendonk, Odile van Aanholt, Marissa IJben (foto: Luc Schmitz/ Watersportverbond).

Opnieuw beginnen

Na het afscheid van Annette Duetz eindigde een van de succesvolste partnerships in het internationale skiffzeilen. Voor Odile betekende het opnieuw beginnen. In juni 2025 startte het Watersportverbond onder leiding van FX-coach Kaj Böcker een project op zoek naar zij-instromers uit andere topsportdisciplines. 

Het begon met zeventig aanmeldingen. Dat werd een geselecteerde groep van twaalf, vervolgens een groep van vijf en die is nu teruggebracht naar twee. Karlinde van Arendonk en Marissa IJben zijn nog over. Samen zitten ze in een selectieproces richting Los Angeles 2028. Marissa komt uit de eigen jeugdopleiding en Karlinde, voorheen hockeyster, komt uit het project.

De seizoensopener, de Trofeo Pricesa Sofía in Palma de Mallorca, is het eerste serieuze ijkpunt, als begin van de volgende fase. Marissa IJben is dit toernooi Odiles bemanningslid. In een Sailing Grand Slam mag niet worden gewisseld, dus vraagt de wedstrijd om een vaste combinatie. Tegelijk is het nadrukkelijk geen definitieve keuze richting Los Angeles 2028. Later dit jaar volgt een definitief besluit.

"Daar zie ik wel een beetje tegenop,” zegt Odile. “Je werkt intensief samen en uiteindelijk moet je kiezen. Voor Palma is het een keuze voor deze serie, maar het proces loopt nog door.”

Gerelateerde sporters

Gerelateerde teams

Gerelateerde sporters deelnemersfinder