Cheer!
APELDOORN - Tom Dumoulin heeft de openingstijdrit van de 99ste Ronde van Italië op zijn naam geschreven. De Maastrichtse tijdritspecialist raffelde de 9,8 kilometer in Apeldoorn af met een gemiddelde snelheid van 53,2 kilometer per uur.
Daarmee klokte Dumoulin exact dezelfde tijd als de Sloveen Primoz Roglic (11.03). Roglic, een voormalige schansspringer in dienst van Lotto-Jumbo, was echter 22 duizendsten langzamer. De derde plaats op zes seconden was voor Andrey Amador, de nummer vier van de Giro vorig jaar.
De eerste roze trui is daarmee ook voor Dumoulin. Na de Ronde van Spanje van vorig jaar is het de tweede grote ronde waarin Dumoulin de leiderstrui om de schouders krijgt. Hij is de eerste Nederlander in het roze sinds Pieter Weening in 2011.
Van de favorieten voor het eindklassement deed Vincenzo Nibali de beste zaken. De Italiaanse oud-winnaar werd zestiende en pakte vijf seconden op Alejandro Valverde. Mikel Landa hield de schade nog redelijk beperkt: de Spaanse klimmer moest 21 seconden toegeven op Nibali.
Steven Kruijswijk, de kopman van Lotto-Jumbo, schaarde zich keurig tussen Nibali en Valverde. De klimmer uit Nuenen was drie seconden langzamer dan Nibali (11.25).